0412 252 00 32
Çağrı Merkezi
Previous Frame Next Frame
  • Model 1
  • Model 1
  • Model 1
  • Model 1
  • Model 1
  • Model 1
SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)
Aldığım ürün ne zaman teslim edilir?

Normal şartlar altında, Diyarbakır merkez siparişleri 1 saat içinde; Diyarbakır dışı teslimatlar ise  2-3 saat içinde yapılır. Eğer ürün tedarik sürecinde herhangi bir sorun yaşanırsa, müşteri hizmetleri temsilcilerimiz e-posta yoluyla sizi bu durum hakkında bilgilendirir.

Tedarik Sürecinde" uyarısı ne anlama gelir?

Sipariş verdiğiniz ürün stoklarımızda varsa rezervasyonunuz hemen yapılır. Faturanız düzenlenir ve ürün hazırlanır yola çıkar. Siparişinizde birden çok ürün olması durumunda, ilk sipariş verilen üründen başlayarak, stoklarımızda olanların rezervasyonları yapılır. Stoklarımızda henüz bulunmayan siparişleriniz için ise tedarik süreci başlar. (Bu durumda, sipariş ettiğiniz ürünün karşısında “Tedarik Sürecinde” yazısını görürsünüz.) İlgili tedarikçimize otomatik olarak geçilen talepler taki

Kısmı teslimat nedir?

Satış sonrası en önemli hedefimiz, siparişlerinizin ürün sayfalarımızda belirtilen ortalama tedarik süreci içinde alıcıya teslim edilmesidir. Bazı ürünlerde bu süre, ürünün özelliğine ve tedarikçiye göre farklılık gösterebilir. Böyle bir durumda, ürün bilgilerinde gecikme süresi belirtilir. Tedarik süreci uzayan ürünler nedeniyle mağdur olmamanız için, stoklarımızda gönderime hazır olan ürünler bekletilmeden alıcıya verilir. Bu uygulamaya “kısmi teslimat” denir. Kısmi teslimatta kargo ücretsizdir.

Faturam bana ayrıca gönderilecek mi?

Siparişinizin oluşturulması aşamasında faturanızın gönderim şekliyle ilgili size iki seçenek sunulur:

 

1) Faturam siparişimle birlikte gönderilsin

 

2) Faturam, fatura adresime postayla ayrıca gönderilsin.

 

İkinci seçeneği tercih etmeniz durumunda, siparişiniz teslimat adresine sevk irsaliyesiyle gönderilir. Faturanız ise; fatura adresinize postayla gönderilir.

Siparişim yanlış adrese gidiyor, ne yapabilirim?

Kargonuz eğer yanlış adrese  gönderilmişse, bize e-posta yoluyla bilgi verdiğiniz takdirde  tarafımızca  yönlendirme işlemleri en kısa sürede yapılır.

Teslimat adresinde alıcıyı bulamazsa ne olur?

Ürünü teslim etmek için gidilen adreste alıcıya ulaşılmaz ise gönderici arayarak bilgi verilir.

Teslimat adresimi değiştirebilir miyim?

Teslimat adresi değişikliğini, siparişinizin tamamı tedarik sürecindeyken bize e-postayla bildirebilirsiniz. Ancak siparişinizdeki bir ya da birkaç ürün daha önceden  verildiyse (kısmi teslimat), önceden belirlediğiniz teslimat adresi online olarak aktarıldığı ve tek sipariş için yapılan her sipariş çıkışında aynı teslimat adresi kullanıldığı için sistem üzerinden yapılacak adres değişikliği sistemine hemen yansır.

Sistemdeki ürünle bana gelen ürün farklı, ne yapmalıyım?

Olası durumlarda iletişime geçilerek bilgi verildikten sonra beğendiğiniz ürün  hazırlanıp alıcıya götürülür. Yada giden çiçeği beğendiğiniz taktirde ürünün fiyat farkı sizin adlığınız üründen yüksek ise fiyat farkını ödemezsiniz , eğer ürün farkı giden üründen düşük ise fiyat farkı tarafımızca göndericiye ödenir.